Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Pisem o prvom kole prerozdelovania ambulancii zachrannej zdravotnej sluzby. Z povodnych 16 prevadzkovatelov sa licencie prerozdelili medzi siestich - dve statne (BA, KE), jedna VUC (Brezno), tri sukromne (KE, Limbach, Komarno). Pocet ambulancii sa pritom vyrazne nezmenil. Kym predtym ich fungovalo 77, po novom ich bude 76. Regionalne nemocnice, ktore stratili licencie, hovoria, ze prisli o cast ziskov a sposobi im to problemy v hospodareni.
Co hovorite na to, ze licencie dostali prevazne sukromni prevadzkovatelia ambulancii?
Dušan Zachar, INEKO:
Fakt, že licencie na záchranky získali prevažne súkromní prevádzkovatelia, nie je sám osebe problémom, ak bol celý proces výberového konania férový a transparentný. Aby sa odstránili pochybnosti, je nutné, aby MZ SR zverejnilo kompletnú správu o hodnotení a výsledkoch výberového konania spolu s celou dokumentáciou, kde by nemali chýbať ani predložené projekty stratégie a rozvoja záchrannej zdravotnej služby jednotlivých uchádzačov, nakoľko tie sú rozhodujúcim kritériom pri rovnosti bodov a navyše pri tomto kritériu je aj najväčší priestor pre subjektívne hodnotenie členov výberovej komisie.
Chybou je, že sa tendre na záchranky nevykonávajú formou aukcií, ktoré by pre štát priniesli aj reálne finančné príjmy, resp. úspory a zároveň by sa obmedzil priestor pre možné klientelistické a korupčné rozhodovanie o licenciách.
Ako moze regionalne nemocnice ovplyvnit vypadok tychto zdrojov?
Regionálne nemocnice budú musieť zefektívniť činnosti v tých oblastiach, ktoré boli krížovo dotované z príjmov ich vlastných záchraniek.
Co to bude znamenat pre pacientov?
Dopad na pacienta bude závisieť od toho, ako sa malé nemocnice vysporiadajú s výpadkom zisku zo záchraniek, ak nejaký vôbec dosiahnutý bol, a aký podiel predstavoval pri financovaní ostatných činností nemocnice.
Z odpovedí bolo citované 3.9.2013 v článku Hospodárskych novín a 6.9.2013 v článku na portáli Vyšetrenie.sk.