Veronika Folentová, denník SME:
Konatela firmy Pro-tender obvinili z porušenia zákona o verejnom obstarávaní v súvislosti s rekonštrukciou urgentného príjmu košickej univerzitnej nemocnice.
Chcela som sa len opytat, ako to hodnotite z pohladu, ze ma na starosti obstaravanie pre viacere organizacie v zdravotnictve? Mali by podla Vas zrusit zmluvy, alebo by mali nadalej vyuzivat ich sluzby?
Dušan Zachar, INEKO:
Keďže platí zatiaľ prezumpcia neviny, s automatickým rušením už uzavretých a vykonávaných zmlúv s firmami obvinených to nevidím reálne, avšak každopádne treba tieto zmluvy a tendre podrobiť dôkladnejšej kontrole vyšetrovacími a kontrolnými orgánmi, nevynímajúc MZ SR, ÚVO a PMÚ SR. A ak vzniknú z vyšetrovania či kontrol dôvodné podozrenia z porušenia zákona či poškodenia štátnych obstarávateľov, vtedy treba iniciovať zrušenie, resp. úpravu zmlúv a vyžadovať tvrdé sankcie.
Bolo by tiež vhodné pozrieť sa na to, koľko dodávateľov súťaží vo verejných obstarávaniach administrovaných spoločnosťou PRO – TENDER. Či sa náhodou v týchto tendroch nezúčastňuje väčšinou vždy len jeden, resp. dvaja spriaznení uchádzači, či nie sú výberové kritériá našité na konkrétne firmy a pod.
Firmy, pri ktorých existujú podozrenia, že pri vykonávaní činností objednaných štátom ho poškodili, a navyše sú spájané s politikmi, také firmy predstavujú zvýšené riziko neefektívnych tendrov aj do budúcnosti. Také firmy by mali dostať minimálne žltú kartu a verejnosť, kontrolné orgány a obstarávatelia by mali pri nich oveľa viac spozornieť.
Z komentára bolo citované 31.5.2013 v článku denníka SME.