O zavádzaní viaczmennej prevádzky v nemocniciach

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
Pisem o navrhu, ktory vcera prezentovala ministerka zdravotnictva, ze riaditelia nemocnic budu moct v pripade potreby zaviest lekarom viaczmennu prevazdzku. Odborari to kritizuju a tvrdia, ze na to nie je dostatok lekarov a nebude to komfortne aj pre pacientov, o ktorych sa budu starat traja rozni lekari.
Moze to priniest nejake negativa pre pacientov?

Dušan Zachar, INEKO:
Umožnenie riaditeľom nemocníc, aby v prípade potreby zaviedli v nemocniciach viaczmennú prevádzku je pravdepodobne reakciou na relatívne výrazné zvýšenie personálnych nákladov nemocníc, ktoré vyplynuli zo zákonom nariadeného zvýšenia platov lekárov, na ktoré však chýbajú zdroje, a na vysoké nočné príplatky v niektorých nemocniciach. Viaczmenná prevádzka nemocníc má potenciál lepšieho využitia zdrojov, zvyšovania efektívnosti a výkonnosti jednotlivých oddelení. Viac a rýchlejšie môžu byť pacienti liečení, pričom, ak je pacient cez viaceré zmeny v opatere viacerých lekárov, môže to mať aj pozitívny efekt v určitej “krížovej kontrole” liečby.

Co to bude znamenat pre lekarov? Moze im to napriklad skomplikovat ich privyrabanie si v inych sukromnych zariadeniach, kde mavaju niektori v edlajsie uvazky?

Zdravým stavom je, ak má lekár v zásade len jeden plný pracovný úväzok, a preto v určitom časovom obmedzení lekárov nevidím problém. A navyše si myslím, že riaditelia nebudú stanovovať viaczmennú prevádzku “rannokapitalistickým štýlom”, nakoľko je aj v ich záujme, aby boli lekári v zamestnaní spokojní a tí dobrí, aby neodišli.

Z odpovedí bolo citované 16.1.2013 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS