INEKOmentáre: O generickej preskripcii

Mária Hunková, Hospodárske noviny:
MZ SR zverejnilo novelu zakona o lieku v MPK. Cakalo sa, ci nieco zmenia v generickej preskripcii, no nakoniec nic zasadne nezmenili. Ako to hodnotite?
Malo MZ SR zrusit moznost predpisovat na recept obchodny nazov lieku? Ma sucasny model zmysel? Preco?
Kolko sa nasim modelom gen. preskripcie usetrilo penazi? Kto konkretne na tom usetril – pacienti alebo ZP?
Kolko by sa mohlo usetrit, ak by sme zaviedli cistu gen. preskripciu?
Su medicinsky opodstatnene argumenty casti lekarov, ktori odmietaju cistu genericku preskripciu?

Dušan Zachar, INEKO:
Na jednej strane hodnotím pozitívne, že MZ SR sa neodhodlalo k zrušeniu generickej preskripcie, na strane druhej je škoda, že nemalo ambíciu zaviesť skutočnú povinnú generickú preskripciu, ktorá by neumožňovala lekárom, okrem presne stanovených výnimiek, predpisovať konkrétny obchodný názov lieku, ale len účinnú látku.

Za jednu z najväčších výhod skutočnej povinnej generickej preskripcie považujem, že nesie v sebe potenciál znižovania výdavkov pacientov na doplatky za predpísané lieky. A zároveň so zvyšujúcou sa intenzitou súťaže medzi farmaceutickými firmami je možné očakávať aj určitú úsporu vo verejných financiách (aj keď samozrejme v menšom rozsahu ako pri doplatkoch pacientov), keďže je predpoklad, že ceny liekov sa postupne znížia, nakoľko výrobcovia najmä generických liekov sa budú snažiť byť čo najlacnejší, aby boli lekárňami ponúkané ako prvá alternatíva, čo pozitívne pocítia aj zdravotné poisťovne na nižších úhradách za tieto lieky. (Martin Filko, bývalý poradca ministra zdravotníctva, a súčasný šéf IFP na MF SR v marci 2011 predpokladal, že generická preskripcia by mohla ušetriť asi 4% z nákladov na lieky a asi 13% z doplatkov pacientov.)

Generiká sú odskúšanými a mnohými odbornými autoritami odsúhlasenými bioekvivalentnými náhradami za originálne lieky, a teda sú bezpečné a s originálmi takmer totožné (rozdielne sú väčšinou len prídavné látky), s rovnakou účinnosťou, takže obavy zo zdravotných problémov sú prehnané. Navyše na recepte povinne uvádzaná účinná látka sa týka len približne tretiny liekov, ktoré sú z hľadiska generickej preskripcie bezproblémové, a lekári dostali dokonca aj v pôvodnom prísnejšom návrhu povinnej generickej preskripcie možnosť zakázať po medicínskom zdôvodnení výdaj konkrétneho lieku v lekárni.

Z komentára bolo citované 13.8.2012 v článku Hospodárskych novín.


 
 

 
Copyright © 2025 Dôvera | Powered by Cyclone3 XUL CMS