Táto stránka vznikla v spolupráci inštitútu INEKO a zdravotnej poisťovne Dôvera. Určená je najmä pre odbornú verejnosť zaujímajúcu sa o zdravotníctvo. Stránka má podporiť diskusiu o súčasnom systéme zdravotníctva a možnostiach jeho zlepšenia, sprostredkovať názory jednotlivcov a organizácií (vrátane INEKO), ako aj relevantné fakty a literatúru. Podľa vzájomnej dohody Dôvera nezasahuje do výstupov INEKO uvedených na tejto stránke.
Na základe
ďalších a lepších poznatkov šírenia koronavírusu tu máme novú informáciu, že dvojnásobný počet ventilátorov náš zdravotnícky systém
nebude vedieť ani zo strednodobého hľadiska využiť, nakoľko okrem
absencie prípadov, ktoré si vyžadujú v rovnaký čas umelú pľúcnu
ventiláciu (v týchto dňoch možno počet ventilovaných COVID-19 pacientov
zrátať na prstoch jednej ruky), je úzkym hrdlom kvalifikovaný personál,
ktorý by vedel prístroje plnohodnotne obsluhovať (je to veľmi komplexná
odborná a pre pacienta zároveň riziková procedúra, ktorú nemožno naučiť
za pár týždňov).
Dnešná otázka
hodnoty za peniaze teda znie, či nie je momentálne a pre budúcnosť pre
našu spoločnosť prínosnejšie, niektoré z nepotrebných ventilátorov
predať či prenajať krajinám, ktoré ich teraz nutne potrebujú, a či ušetrené peniaze
nevyužiť napríklad na lepšie vybavenie záchranárov či pracovníkov v
zariadeniach sociálnych služieb ochrannými pomôckami, na odmenenie
zdravotníckych pracovníkov z prvej línie v boji proti koronavírusu alebo
či ich napríklad nevyužiť pre získanie nových intenzivistov, ktorí by
vedeli ventilátory v slovenských nemocniciach plnohodnotne využívať?
INEKO: Analýza programového vyhlásenia vlády v oblasti zdravotníctva. Väčší dôraz a preferovanie štátneho zdravotníctva, posilňovanie štátnej regulácie a štátneho vlastníctva, menšia dôvera v súkromný sektor a trhové riešenia.
Keby boli správne procesy, postupy a metodiky prítomné a aj uskutočňované v praxi, tak by sa menej stávalo, že pacient blúdi systémom, domáha sa testovania, je v štátnej karanténe na izbe s nakazenými, že leží s cestovateľskou anamnézou a príznakmi na neizolovanom pľúcnom oddelení, a nie na infekčnom a pod. A keby panoval v slovenskom zdravotníctve väčší poriadok, tak by sa možno ani nestalo, že tých pár lekárov bude po lyžovačke v alpských krajinách ohrozovať svojou nezodpovednosťou ich kolegov a pacientov.
Krízy dokážu predstavovať aj príležitosť na uskutočňovanie dôležitých zmien. Aktuálna pandémia ukazuje, aké dôležité je mať kvalitné dáta, na ktoré sa môžu aktéri, ktorí prijímajú rozhodnutia v zdravotnej politike, a nielen oni, spoľahnúť. Ukazuje, akí dôležití sú epidemiológovia a hygienici a ich sféra pôsobenia, ktorá bola v slovenských nemocniciach v "nekrízovom" čase odstrkovaná na okraj. Zahraničného pozorovateľa musí zaskočiť, keď si číta štatistiky Regionálnych úradov verejného zdravotníctva o výskyte nemocničných (tzv. nozokomiálnych) nákaz v našich ústavných zdravotníckych zariadeniach, lebo z nich musí nadobudnúť dojem, že musíme byť absolútni majstri sveta, keď máme násobne nižší podiel nemocničných nákaz ako najvyspelejšie zdravotnícke systémy vo svete. Lenže skutočnosť je taká, že my nehovoríme v štatistikách pravdu. Nedostatočne meriame, nepoctivo vykazujeme, máme často laxný prístup k tejto veci. Ako vidíme pri aktuálnej koronakríze, takýto prístup môže mať fatálne následky. Toto treba urgentne meniť.
Bod 1: Presadiť stratifikáciu nemocníc, vrátane merania a zverejňovania
výsledkov, kvality a efektívnosti poskytovanej zdravotnej
starostlivosti, systémového riešenia problematiky dlhodobej
starostlivosti a ambulantnej sféry. ...