Rakúsko
Dátum poslednej aktualizácie: august 2009
Štát |
Výdavky na zdravotníctvo v pomere k HDP |
Podiel verejných výdavkov na celkových |
Prevažujúca forma financovania verejných výdavkov |
Podiel súkromného poistenia na súkromných výdavkoch |
Podiel ľudí so súkromným poistením na celej populácii |
Rakúsko |
10,1 |
76,2 |
Poistenie |
19,7 |
33,7 (2007) |
Zdroje: OECD Health Data 2008, World Health Organization Statistical Information System
Dlhodobú starostlivosť financuje federálna vláda od roku 1993 v špeciálnom programe, ktorý pacientom vypláca hotovosť v rôznej výške podľa ich potrieb definovaných v 7 kategóriách.
Univerzálne nároky obyvateľstva na zdravotnú starostlivosť financuje vláda prostredníctvom povinného zdravotného poistenia. Zúčastňuje sa na ňom zhruba 98% obyvateľstva. Zvyšné 2% tvoria vybrané slobodné povolania, t.j. napríklad právnici, notári, lekárnici, architekti, ktorí sa rozhodnú poistiť súkromne. Bez povinného poistenia sú aj sociálne odkázaní ľudia a väzni, ktorým poskytujú zdravotnú starostlivosť vybrané regionálne zariadenia.
Povinné poistenie ponúka 21 poisťovní, ktoré pôsobia ako verejnoprávne inštitúcie. Každý poistenec má povinnosť uzavrieť poistku s konkrétnou poisťovňou buď podľa regiónu v ktorom žije, alebo podľa zamestnania:
Poisťovne navzájom nesúťažia, keďže majú prakticky monopol na vlastných poistencov. Zákon im tiež určuje fixnú poistnú sadzbu, ktorá sa podľa typu poisťovne pohybuje v rozmedzí 7,1% až 9,1% príjmu poistenca. Napríklad poisťovne pre zamestnancov majú sadzbu 7,65% z mesačného platu, z čoho polovicu platí zamestnanec a polovicu zamestnávateľ. Samo-zamestnávatelia platia 9,1% z príjmu. Pre platby existujú maximálne vymeriavacie základy. Poisťovne vyberajú platby samostatne, pričom 4% (2004) vybraného poistného odvádzajú do špeciálneho fondu zriadeného na kompenzáciu poisťovní s rizikovejším poistným kmeňom, resp. s deficitným hospodárením. Poistenie platí aj pre blízkych rodinných príslušníkov poistenca. Poistné platia aj dôchodcovia vo výške 4,75% dôchodku.
Na základe povinného poistenia majú pacienti široké nároky na bezplatné poskytovanie zdravotnej starostlivosti s výnimkou určených poplatkov, ktoré platia priamo. Výnimky z priamych platieb sa väčšinou vzťahujú na ľudí s nízkym príjmom, prevenciu, ťažké choroby, alebo na ľudí, ktorí už prekročili istý limit pre výdavky v hotovosti. Pacienti platia priamo predovšetkým:
Na krytie uvedených poplatkov sa môžu pacienti súkromne pripoistiť. Využívajú to najmä na krytie platieb v nemocnici (za nadštandard a denné poplatky) a poplatkov u zubného lekára.
Pacienti majú slobodný výber nezmluvného všeobecného lekára aj špecialistu, pri zmluvných lekároch je ich výber čiastočne obmedzený. Lekári v ambulantnej sfére sú väčšinou súkromní samo-zamestnávatelia, alebo zamestnanci nemocníc. Odmeňovaní sú z väčšej časti platbou na hlavu (per capita) a z menšej časti platbou za výkony. Platby dohadujú každoročne predstavitelia poisťovní a lekárov na úrovni krajinských vlád. Nemocnice možno rozdeliť na dve skupiny:
Použité zdroje:
1. WHO (2007): Maria Hofmarcher, Herta Rack, Austria: Health System Review, The World Health Organisation, Health Systems in Transition, 2006
2. Wikipedia: de.wikipedia.org, Gesundheitssystem in Österreich